Kerti jelentés - 2022 - kezdünk
Kicsit csalok most, mert a chilik technikailag már ugye elég nagyok, de azokon kívül mást nem igazán érdemes januárban vetni - sőt, van olyan, aki szerint azokat sem érdemes -, úgyhogy hozzácsaptam őket a februári listához őket.
Nagyon nem lepődtök meg gondolom, ha elmondom, hogy a kertben sajnos még nem jártam idén, mert a felújítással és a költözéssel voltunk elfoglalva. Viszont ez nem jelenti azt, hogy nem kezdtem előkészülni a kerti szezonra. Csináltam egy leltárt a magokról, rendeltem újakat, megírtam a tervet, hogy minek mikor kell a földbe kerülnie.
Mint már mondtam, a chiliket január közepén csírázattam, majd ki is keltek.
Volt egy kísérletem arra, hogy káposztaféléket vessek, de ez nem sikerült, úgyhogy majd tovább próbálkozunk azzal, hogy szabadföldbe vessük őket.
A sort a többi paprikával folytattam, így vetettem csángó f1, fehér kos, marconi golden, sweet banana édespaprikát és tüzes sárga fűszerpaprikát, ugyanezzel a zacskós előcsíráztató módszerrel.
Vetettem még hagymaféléket: téli sarjadékhagymát, póréhagymát és welsh hagymát, ezek ki is csíráztak. A terv az év további részére az, hogy kb havonta vetek majd 1-1 adag hagymát, de nem egyenesen a földbe, hanem előnevelem őket kis blokkokban, és majd megerősödve kerülnek a földbe.
Vetettem szárzellert, bár ezek nem kifejezetten azok a szép, kecses növények szoktak lenni, amit a boltban lehet kapni, viszont mivel én főleg ragu és leves alapanyagként használom őket, mindig vetek egy sort. Ez is szépen kikelt a dobozban, majd szintén kisebb csoportokban fogom ültetni.
Kísérleti vetés a földicseresznye, elvileg ahol a paradicsom megél, ott ez is, és emlékszem, hogy a zuglói kertben annó próbálkoztunk vele.
Essen egy pár szó így a végére a virágokról is. Idén az a tervem, hogy előnevelem őketet, így került a dobozokba bársonyvirág - citromsárga, narancssárga és kisvirágú keverék, sóvirág színkeverék, és kakastaréj - taréjos és tollas verzió. A kakastaréj eredetileg nem volt a listán, de megláttam a boltban, és elkapott a dédikertje életérzés, és gondoltam, megpróbálkozom vele.
Egy pár szót még arról, hogy idén a chiliknek szánt kis cserepek kivételével nem vettem új cserepeket, inkább beruháztam néhány masszívabb tálcára a SZÚK-ban, és felhasználtam mindenféle műanyag kajásdobozt, zöldségesdobozt, keksz és nasidobozt, ami szembe jött. Nem mondom, hogy ezek a legtartósabb dolgok, de mivel egyébként egy használat után a szemétbe kerülnének, én a halványzöld listára rakom azt, hogy ezeket még legalább egyszer használjuk. Főleg, hogy az elmúlt pár évben annyira rossz minőségű palántázókat sikerült találnom csak, amik szintén 1-2 használat után szétestek...
Megjegyzések